Wszyscy doskonale wiemy, że kwiaty wyrażają emocje. Czasem znaczą o wiele więcej niż tysiąc słów, bowiem za ich pomocą możemy okazać swoje uczucia, nawet te skrywane w sobie. Od zarania dziejów kwiaty towarzyszą nam podczas różnego rodzaju uroczystości – radosnych oraz smutnych. Nie może ich więc zabraknąć podczas ostatniego pożegnania najbliższej nam osoby. Przynoszenie kwiatów przez żałobników stanowi wspaniałą tradycję, którą można spotkać w wielu tradycjach kulturowych. Taka uroczystość również wymaga szczególnej oprawy. Warto więc zadbać o to, by kwiaty czy wieńce, które zostaną złożone na grobie osoby zmarłej były odpowiednio dobrane. Muszą być one stosowne do powagi uroczystości. Dlaczego? Kwiaty stanowią bowiem wyraz naszych uczuć i pamięci o bliskich oraz szacunku, którym ich darzyliśmy.
Wybór kwiatów na pogrzeb – od czego zacząć?
Żywe kwiaty stanowią analogię ludzkiego życia, kruchego, ulotnego oraz które szybko przemija. Dlatego też nie może ich zabraknąć podczas ceremonii pogrzebowej w kościele, składania ciała do grobu czy też gdy w późniejszym czasie będziemy odwiedzać zmarłego na cmentarzu.
Wybierając kwiaty do kompozycji pogrzebowej powinniśmy wziąć pod uwagę stopień naszego pokrewieństwa oraz relację z osobą, której będziemy towarzyszyć podczas jej ostatniej drogi.
Wybór odpowiedniej wiązanki pogrzebowej nie należy do łatwych, zważywszy, że towarzyszące tym smutnym chwilom emocje nie pozwalają się skupić. Bardzo często przekraczając próg kwiaciarni nie mamy pojęcia, jakie rośliny wybrać i które będą najlepiej pasowały. By nie popełnić jakiegoś faux pas, warto skorzystać z pomocy doświadczonego florysty, który pomoże wybrać odpowiedni gatunek kwiatów i stworzy z niego kompozycję pasującą do okazji, mając na względzie nasze możliwości finansowe oraz oczekiwania.
Wieniec pogrzebowy, wiązanka pogrzebowa czy bukiet – jaką kompozycję wybrać na ostanie pożegnanie?
Tradycyjnym elementem pogrzebowym oraz najbardziej charakterystycznym jest wieniec pogrzebowy. Najczęściej przybiera on postać dużego koła – symbolizującego nieskończoność. Zielone gałązki drzew iglastych, bluszcz czy bukszpan są symbolami nieśmiertelności ludzkiej duszy. Na wybór tej najbardziej okazałej formy kwiatowej najczęściej decyduje się najbliższa rodzina czy przyjaciele zmarłego. Duże wieńce pogrzebowe zamawiają również współpracownicy osoby zmarłej i w tym przypadku są one składane na grobie przez przedstawicieli danej społeczności. Częstym elementem, dodawanym do wieńca jest szarfa, na której zawarte są słowa ostatniego pożegnania.

Dużo mniejsze rozmiary mają wiązanki pogrzebowe. Najczęściej na taką formę kwiatową decydują się dalsi krewni zmarłego, znajomi czy sąsiedzi. Owa kompozycja pogrzebowa składa się zazwyczaj z kilku, bądź kilkunastu kwiatów oraz ozdobnych liści i nie zawsze zawiera szarfę. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż wiązanka pogrzebowa jest znacznie tańsza od wieńca żałobnego.
Najmniejszą formę stanowi bukiet pogrzebowy, który bardzo często umieszczany jest przy trumnie, przed złożeniem jej do grobu. Zaletą bukietów pogrzebowych jest to, że florystka przygotuje nam je od ręki. Nie musimy więc wcześniej ich zamawiać, jak w przypadku wieńców pogrzebowych. Są również bardziej przystępne cenowo.
Kolorystyka kwiatów pogrzebowych – ważny element florystyki funeralnej
Kolor kwiatów, z których wykonujemy wiązanki czy bukiety pogrzebowe jest równie ważny, jak ich gatunek.
- Bardzo często wybieramy rośliny w jasnych, pastelowych barwach. Biel symbolizuje czystość, niewinność i piękno. Kwiaty w takim właśnie kolorze umieszczane są przy trumnach dzieci i ludzi młodych. Białe rośliny składamy przy grobie najbliższych, by tym samym wyrazić nasze uznanie dla osoby zmarłej.
- Im starsza osoba, którą odprowadzamy na miejsce wiecznego spoczynku, tym kolorystyka wieńców czy wiązanek jest ciemniejsza.
- Fioletowe kwiaty, które umieszczamy w kompozycji pogrzebowej nagrobnej symbolizują naszą żałobę.
- Najbliższa rodzina, by okazać swoją miłość i oddanie osobie zmarłej, może złożyć wieniec w odcieniach czerwieni i bordo. Ten kolor symbolizuje również wieczność oraz nadzieję.

Przyjmuje się, że w jednej kompozycji pogrzebowej powinno umieszczać się kwiaty w maksymalnie trzech różnych barwach. W praktyce jednak wykonuje się bardziej stonowane wieńce pogrzebowe i wiązanki pogrzebowe, jedno lub dwubarwne.
Znajomość symboliki kwiatów pomoże stworzyć stosowny bukiet pogrzebowy
W naszym kraju od wielu już lat istnieje tradycja związana z kwiatami, towarzyszącymi ostatniemu pożegnaniu osoby zmarłej.
- Ukochane przez wiele osób róże należą do najpopularniejszych kwiatów, z których wykonujemy wiązanki i wieńce pogrzebowe. Symbolizują one bowiem naszą miłość i tęsknotę za osobą zmarłą. Stanowią również wyraz głębokiego szacunku dla zmarłego.
- Bardzo często w różnego rodzaju kompozycjach kwiatowych, przeznaczonych na pogrzeb pojawiają się lilie i kalie. Symbolizują one czystość i niewinność, oraz życie wieczne, podkreślają wzniosłość chwili oraz wyrażają nasze współczucie w stosunku do najbliższych osoby zmarłej.
- Bardzo popularnymi kwiatami, ze względu na ich trwałość są goździki. Te kwiaty wyrażają naszą miłość i pamięć o osobie zmarłej. Symbolizują także hołd, który chcemy jej oddać.
- Układając wieniec, często umieszczamy w nim chryzantemy i hortensje, symbolizujące smutek, rozpacz i żałobę. Już od lat te kwiaty zdobią polskie groby, szczególnie w uroczystość Wszystkich Świętych.
- W wiązance pogrzebowej doskonale sprawdzą się również mieczyki, będące uosobieniem siły charakteru i moralności. Ich długie łodygi pozwalają na stworzenie niebanalnych kompozycji. Ładnie również wyglądają w połączeniu z innymi kwiatami.
Kiedy zamówić kwiaty?
Wieńce pogrzebowe i wiązanki warto zamówić kilka dni wcześniej i odebrać tuż przed uroczystością pogrzebową. Jeśli nie chcemy kupować kompozycji pogrzebowych już stworzonych przez florystkę, zależy nam bowiem na stworzeniu czegoś specjalnego, zgodnie z naszymi wytycznymi, warto taką kompozycję zamówić z wyprzedzeniem. Wykonanie nieszablonowego kształtu czy też wykonanie wieńca pogrzebowego z trudno dostępnych kwiatów wymaga bowiem odpowiedniej ilości czasu.
Bukiety oraz pojedyncze kwiaty z powodzeniem kupimy tuż przed pogrzebem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że są one świeże i długo zachowają swój piękny wygląd.